Disleksi semptomları (Erken Çocukluk)


Aşağıdaki göstergeler, çocuğunuzun disleksi gibi Özel Öğrenme Bozukluklarına sahip olduğunu gösterebilir. Birçok küçük çocuk bu davranışları sergiler ve bu hataları yapar. Davranışın ciddiyeti ve sürdüğü sürenin uzunluğu, disleksi gibi bir zorluğu belirlemek için kritik birer göstergedir.
Göstergeler
Tekerlemeleri öğrenmede zorluk yaşama
Dikkatini vermede, hareketsiz oturmada, hikaye dinlemede güçlük yaşama
Hikaye dinlemeyi severken harflere veya kelimelere ilgi göstermeme
Alfabeyi şarkı söylemeyi veya okumayı öğrenmede zorluk yaşama
Yavaş konuşma gelişimi geçmişi
Karışık kelimeler kurma
Basit bir ritmi sürdürmede zorluk yaşama
Küçük birimler halinde sunulan talimatlarda sorun yaşamazken, aynı anda iki veya daha fazla talimatı takip etmekte zorlanma (örneğin oyuncakları bir kutuya koyun, sonra rafa koyun), br> Arkadaş, öğretmen, renk isimlerini unutma
Zayıf işitsel algı
Akran gruplarına kıyasla kesme, yapıştırma ve boya kalemlerini tutmada zorluk yaşama
Zor giyinme, örn. Ayakkabı bağlama ve düğme ilikleme
Topu yakalamada, tekmelemede veya fırlatmada zorluk yaşama
Çok sık tekrarlanan şekilde, bir yerlere sıkışma, bir şeye çarpma veya düşme
Zıplama veya atlamada zorlanma
Belirgin bir sebep olmamasına rağmen bazı günler “iyi” bazı günler “kötü” olma

Sonraki adımlar

Erken çocukluk dönemi konuşma ve dil zorluklarını daha sonraki okuryazarlık problemleriyle ilişkilendiren çok sayıda araştırma var. Bir çocuk okula başlamadan önce dil becerilerini geliştirmek için yapılabilecek çok şey olduğundan, olası konuşma ve dil sorunlarını olabildiğince erken belirlemek gerçekten önemlidir. Bu, daha sonra okuldaki okuma gelişimlerini destekleyecektir.
Çocuğunuzun konuşma ve dil gelişimi konusunda endişeleriniz varsa, konuşun. Çocuğunuzun disleksik olabileceğini düşünüyorsanız, endişelerinizi Özel Eğitim Zumanı ile görüşün. Güven kaybı ve düşük özgüven kaybı olasılığını azaltmak için erken yardım şarttır. Bir çocuğa sadece Tanısal Değerlendirme yoluyla disleksi teşhisi konabilir, ancak bunların uygulanabilmesi için okuma yazma öğrenimi gerekmektedir.